<
istanbul yarimada

31 Oca 2012

Kabaklı: Halk kendi müziğini yaşatır!

Yazan: EDİTÖR

Esat Kabaklı, 1954 Elazığ doğumlu. Elazığ Devlet Mühendislik-Mimarlık Akademisi ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu… Elazığ Musiki Cemiyeti’nde kurduğu Türk Halk Müziği Topluluğunu uzun yıllar yönetti. TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Ses Sanatçılığı Sınavını birincilikle kazanarak, Erzurum Radyosu’nda bir yıl süreyle yetişmiş sanatçı statüsünde yer aldı. 1983 yılında, İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği İcra Heyeti’nde ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı. TRT İstanbul Radyosu’nun Türk Halk Müziği emisyonlarında bulundu. TRT İstanbul Radyosu’nda on iki yıl süre ile görev yaptı. 1998 yılında, İ. Ü. Devlet Konservatuarına geçti. Halen bu kurumda, sanatçı öğretim görevlisi statüsünde, Türk Halk Müziği Topluluğunun Şefliğini yürütmektedir. Türk Halk Müziği genel repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan ender sanatçılardan birisi olan Kabaklı, ses sanatçısı olarak yurdun pek çok yöresinde ve yurtdışında konserler vermektedir.

Oğul (1997) , Kirve Memi (2000) , Yalnız Türküler / Göç (2002) ve Siyah Beyaz Türküler-Sürgün (2005) adlı dört albümü bulunan Esat Kabaklı, ayrıca “Şeyhül Muharririn” Ahmet Kabaklı’nın yeğeni ve gazeteci-yazar Servet Kabaklı’nın amcaoğludur.

Afşin SELİM / afsinselim@gmail.com 

– Esat Kabaklı’nın gündeminde şu sıralar neler var? 

Bu günlerde yeni bir albüm için çalışmalara başladım. Elazığ folkloruna yönelik bazı beste çalışmalarım var. İnşallah yakında çıkartırız. 

– Müzik hayatınıza, Elazığ’da bağlama çalarak başladığınızı biliyoruz. Elazığ’ın, bağlamanın ve türkülerimizin sizdeki karşılığını öğrenebilir miyiz?

Bütün bu saydıklarınız benim alt yapım, ilhamım ve hedefimdir.

– Etkilendiğiniz sanatkârlar, ozanlar oldu mu?

Etkilendiğim sesler var tabii ki; Elazığ’dan Enver Demirbağ, Neşet Ertaş, Hüsamettin Subaşı…

Şair olarak; Muhammed Hüseyn Şehriyar, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu…

– Bu arada, Türk Edebiyatı Vakfı'nın ve dergisinin hizmet verdiği Cevrî Kalfa Mektebi, uzun süren restorasyon döneminin ardından yenilenmiş haliyle açıldı, hayırlara vesile olsun. Rahmetli büyüğümüz “Şeyhül Muharririn” Ahmet Kabaklı Bey’in amcanız olduğunu biliyoruz…

Amcamla hatıralarım çok, mesela, son albümdeki “Yeşil Yaprak Arasında Kırmızı Gül Goncesi” adlı eseri bana öğreten odur.

– Türk Dünyası’na hizmet ödülünün sahibisiniz ayrıca, Türk dünyasının hayatınızdaki yerini öğrenebilir miyiz, bilhassa  Azerbaycan’ın?

Türk dünyası kültürü ve musiki kültürü ilgi alanımızın başında gelir. Azerbaycan musikisi ise bize daha yakın anlaşılır olması nedeniyle ihtisaslaştığımız bir daldır.

– Türk Halk Müziği'nin kültürümüzdeki yeri nedir, bugünkü konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, popülerleştiğini düşünüyor musunuz?

Türk Halk Müziği’nin yeri her zaman halk içinde birinci sıradadır. TV yayınları bunu değiştiremez. Halk kendi müziğini yaşatır. Panik yok! Halk müziği popüler olamaz. Popüler olacak müzik değildir çünkü… Eğlendirmesini bildiği gibi düşündürmesini de bilir. Günlük olarak harcanacak müzik değildir.

Halk müziğinin hayatımızdaki yeri hayatımız kadar önemlidir. Hayatımızın içinde yaşadığımız bütün kültürü ve verimleri bünyesinde taşır. Bizim bütün değerlerimizi yaşatan bir müziktir.

Halk müziği popülerleşmez. Ara sıra bir eser belki dillere dolanır… O kadar… 

– Sizce türküler yöresel tavrı dışında okunmalı mı?

Türküler herkesindir. Halk seçmesini bilir. Popçulara okuma diyemeyiz, okurlar, alıcı bulurlarsa sorun yok…

– Sizin açınızdan, başarı için yetenek mi daha önemli, eğitim mi?

Başarılı olmak için öncelikle yetenek şart… Eğitim sonra gelir.

– Sanat ve halk müziği çalışmaları açısından bugünkü gençliği genel olarak nasıl buluyorsunuz?

Bugünkü gençlikten umudum çok… Eskiye göre daha bilinçli gençlerimiz var.

– Anadolu türkülerinin hikâyeleri ile birlikte yaşadığı söyleniyor, öyle mi?

Türkülerimizin illaki bir hikâyesi olma şartı yoktur. Gamlanan, neşelenen kişi de istediğinde türkü yakar çünkü…

– Son olarak, sevenlerinize ve dinleyicilerinize, sitemiz aracılığıyla neler söylemek istersiniz?

Gençlerimiz kendi kültürlerinden ayrılmasın, önemsesinler. Türk milletinin geleceği için bu çok önemlidir.

– Türkyorum  için gerçekleştirdiğimiz bu kısa söyleşi için teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz…

 

Turkyorum’a teşekkürler. Sevgiler ve saygılar sunuyorum hepinize…

Geçmiş Yazılar

Comments are closed.