<
Rumeli Hisari

20 Ara 2011

İkbal Vurucu’dan “Nominalist Aydınların Soy Kütüğü”

Yazan: EDİTÖR

Yazarımız İkbal Vurucu Bey’in Nominalist Aydınların Soy Kütüğü isimli iki ciltlik eseri okuyucuyla buluşmuştur. Derinlemesine tahlil ve tespitleri barındıran eser alanında önemli bir boşluğu doldurmaya namzettir.

 

“Türkiye’de uzun zamandır etnik temele dayalı bir Kürtçülük ve bunun sebep olduğu bölücü Kürt terör örgütü mevcuttur. Bu örgüt genel olarak; Türk Devleti’nin, Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren Kürtleri inkâr ve imha siyaseti yürüttüğünü, soykırım uyguladığını, Kürtlerin en temel insanî, demokratik siyasi ve kültürel haklarını vermediğini iddia etmektedir. Bölücüler, özerklik, federasyon gibi süreç­lerle tedricen bir bağımsızlık talepleri olduğunu iç ve dış platformlarda her zaman dile getirmişlerdir.

Şiddet ve terörün eylem ve düşünce bazında her zaman diyalektik bir karakteri vardır. Silahlı gücün yanında entelektüel bir beyin takımı da bu grupları tamamlar. Türkiye’de, terörü meşru bir çerçeveye oturtan, amaçlarına ideolojik destek üreten, bu eksende görüşler geliştiren ve bunun için çalışan akademi, basın ve ekonomi çevrelerinden etkin bir aydın grubu, işlevsel bir varlık göstermektedir. Bu yaklaşım sahipleri, zihniyet kalıpları bakımından genel olarak şiddet ve terör geleneğini güçlü bir damar olarak bünyesinde bulunduran Marksist-Sosyalist bir bilişsel ve ideolojik evrenden gelmektedirler. Türk kimliği ile sorunlu olan veya Türk kimliğine mesafeli bir duruş ser­gileyen kozmopolit İslamcılar da bu eksende değerlendirilmelidir.”

Etiketler: , , ,

Geçmiş Yazılar

Comments are closed.